Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Efekt motyla

Dlaczego ten blog w adresie ma nazwę motyl?
To nie jest przypadek, nawiązuje do efektu motyla.

wikipedia podaje…

Efekt motyla (ang. butterfly effect) – anegdotyczna ilustracja zjawiska chaosu deterministycznego, tj. wielkiej wrażliwości zachowania układów nieliniowych na małe zmiany warunków początkowych. W tytułowej anegdocie trzepot skrzydeł motyla np. w Ohio może po trzech dniach spowodować w Teksasie burzę piaskową. Przykładami efektów nieliniowych są zjawiska meteorologiczne lub zmiany klimatu.

„Dowolny układ fizyczny, który zachowuje się nieokresowo, jest nieprzewidywalny.”
Edward Lorenz

W roku 1960 Edward Lorenz pracował nad komputerowym prognozowaniem pogody. Stworzył do tego celu układ 12 równań wyrażających relacje między temperaturą, ciśnieniem, prędkością wiatru itd. Sądził, jak większość ówczesnych naukowców, że prawie dokładne dane wejściowe, dają prawie dokładne wyliczenia. To przekonanie okazało się jednak błędne.

Kiedy Lorenz wprowadził do komputera dwie liczby wejściowe – najpierw 0,506127, a później 0,506 – otrzymał w rezultacie dwa coraz bardziej różniące się od siebie, w miarę upływu symulowanego czasu, wykresy. Różnica na wejściu programu rzędu 10 − 4(0,000127) okazała się bardzo znacząca na wyjściu. Takie zachowanie jakiegoś układu nazywa się wrażliwością na warunki początkowe lub efektem motyla. Dlatego też niemożliwe jest prawidłowe prognozowanie pogody na więcej niż kilka kolejnych dni. Nigdy nie znamy przecież chwilowych warunków pogodowych na tyle dokładnie, aby błąd w długookresowych obliczeniach był niezauważalny.

Przykład ilustrujący efekt motyla

Z tego samego powodu – małego błędu przy zaokrąglaniu wyników cząstkowych obliczeń – mogą nas oszukiwać wszelkiego rodzaju elektroniczne maszyny liczące. Jeżeli nie znamy algorytmu, jakiego używa konkretny program, nie jesteśmy też w stanie ustalić z jakim błędem maszyna matematyczna podaje wynik. Oto przykład: wykonano 50 iteracji wyrażenia:

pn + 1 = pn + rpn(1 − pn)

dla r = 3 i wartości początkowej p = 0,01 (gdzie wskaźnik n określa numer iteracji) na trzech kalkulatorach – CASIO fx-7000G, HP 28S i Elektronika MK 61 oraz w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel (dla 30 miejsc znaczących po przecinku) na komputerze z 32-bitowym procesorem Intel Celeron.

Otrzymano takie wyniki:
0,003661629, 0,225758993390, 0,6701895 oraz 1,31399674660676.

Podane przykłady mogę być też inne. Żyjemy w takim układzie nieliniowym, jeśli taki motyl podejmuje działanie, zaburza ten układ i tak naprawdę nie wiadomo co otrzymamy na wyjściu. Np stara się propagować wiedzę tak jak uważa. W rzeczy samej zmienia przyszłość. Bierność w tym przypadku oznacza nic nie robienie, dokładnie wyjaśniając oznacza to że stoisz i się przyglądasz, jesteś zdany na innych ponieważ inni mają wpływ na układ nieliniowy ale ty nie. Bardzo ważne w tym wypadku są intencje, chodzi oto aby ich nie mieć wcale, najlepiej pilnować swojego nosa i robić to co czuje się za stosowne (intuicja, zdrowy rozsądek). Intencje powodują że nie działasz tak jak byś chciał aby wyszło, sam sobie szkodzisz, i przy okazji innym.

Wiedzy w ludzkim mózgu jest określona ilość, bardzo upraszczając. Tak naprawdę chodzi o jego zdolności gromadzenia i kojarzenia. Możliwe jest aby można było więcej zapamiętać, właściwie to więcej skojarzyć, powiązać faktów. Aby możliwe to było potrzebny jest trening na spostrzegawczość.

Jednym słowem trzeba obserwować rzeczywistość i ją analizować. Bardzo dobrze do tego nadają się blogi, kto ma możliwość obserwuje fakty, analizuje, kojarzy, komentuje i zapisuje je. To pomaga w rozwijaniu swoich zdolności spostrzegawczych. Blogi to też ważna sprawa w rozprzestrzenianiu wolnej wiedzy. A wiedzę zdobywa się zewsząd ja lubię internet i książki ;)

Jakiś czas temu powstał fajny film o efekcie motyla.

Efekt motyla (ang. The Butterfly Effect), thriller fantastycznonaukowy z 2004 roku, produkcji USA, w reżyserii Erica Bressa i J. Mackye Grubera.

Tytuł najsilniej odnosi się do teorii nazwanej efektem motyla, anegdotycznej ilustracji wpływu pozornie nieistotnych zdarzeń na inne, o wielokroć większym zasięgu.

Tytuł jest także metaforą wyglądu skanów mózgu, które przypominają motyla.
(…)

Porównania

  • Ashton Kutcher i inni stwierdzili, że ten film jest połączeniem dwóch klasyków – Powrót do przyszłości (podróże w czasie) oraz Drabina Jakubowa (umysł przeciwko rzeczywistości).
  • Jest wiele innych filmów Matrix, Podziemny krąg, Donnie Darko, Oszukać przeznaczenie, Dzień Świstaka, American Beauty, Raport mniejszości, odnoszących się do filozofii egzystencjalistów.
  • Motyw zmiany jednego wydarzenia pociągającego za sobą następne zmiany w przyszłości został wcześniej wykorzystany w takich filmach jak Powrót do przyszłości, Przypadek, Biegnij Lola, biegnij, Częstotliwość, Star Trek: Następne pokolenie.

(…)

Linki

Jest też kontynuacja (wikipedia)…

Efekt motyla 2 (tytuł oryginalny The Butterfly Effect 2), amerykański film fabularny z 2006 roku, który jest sequelem znanego filmu z 2004 roku pt. Efekt motyla. W roli głównej wystąpiła Erica Durance.

Dlatego postanowiłem mieć takiego gifa ;]

24 października, 2008 - Posted by | Inne |

Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: