Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Bezpieczeństwo komputerowe

Moja subiektywna opinia i zdanie…

Systemy operacyjne. Popularne są dwa, jeden z rodziny windows, drugi z rodziny linuks. Najbardziej popularnymi są „Windows Xp” oraz „Ubuntu”.

System Windows składa się z oprogramowania w którym kod źródłowy jest zamknięty, chodzi mi o sam system operacyjny. Linuks natomiast ma otwarty kod źródłowy. Oznacza to że firma Microsoft zamknęła się w obrębie swojej firmy. Nałożone zostały duże ograniczenia, od strony informatycznej i prawnej w celu ochrony oprogramowania tej firmy. Jeśli jest to zamknięte, nikt z poza firmy nie ma do tego dostępu. Nie wiem co robi na twoim komputerze, sam też nie możesz nic zrobić. Albo używasz tego produktu z pełnym zaufaniem albo nie.

W systemie Windows położono nacisk na prostotę, firma przystosowała system dla klienta. On miał być prosty. System ten zyskał dużą popularność za sprawą owej firmy i jej marketingu. Znaleźli się też ludzie którzy ten fakt wykorzystali.

Jako że sam system jest łatwy dla klienta, równie łatwo można mu coś podsunąć i on tego nie zauważy. Tak działa złośliwe, szpiegowskie oprogramowanie.

Moja rada jest taka że jeśli chcesz używać systemu Windows, zaopatrz się w najnowsze aktualizacje, ale to jest jeszcze mało. Potrzebujesz jeszcze dobrego oprogramowania antywirusowego, legalnego aby mógł ściągać na bieżące nowe definicje wirusów oraz inne swoje aktualizacje. System antywirusowy jest podstawą jeśli chcesz działać na systemie Windows w dzisiejszych czasach.

Znalazłem pewien artykuł, który ukazuje działanie szpiegowskiego oprogramowania na systemie Windows…

Ja widać na tamtych obrazkach, jest program o nazwie „iexplore.exe”, sam system na najnowszy zbiór poprawek oprogramowania systemu windows  (Service Pack 3)…. nic to nie dało.
Nie używaj programu o nazwie „Internet Explorer” do przeglądania internetu, spróbuj „Firefox” albo „Opera”.

System z rodziny linuks już na samym początku charakteryzuje się otwartym kodem źródłowym. On jest już na starcie z innego bajki. Nie tworzy go jedna firma, tylko ludzie z całego świata. Każdy może coś w nim zmienić. Systemy z tej rodziny nie są łatwe dla kogoś kto jest przyzwyczajony do Windows’a. Po pewnym czasie, wytrwałości, samozaparcia można się przerzucić już na inny system. Osobiście co mi pierwsze się rzuciło w oczy kiedy przeszedłem na ten system, to stabilność, na drugim miejscu jest bezpieczeństwo.

Sytuacja opisana powyżej w linku, nie jest możliwa w tej rodzinie systemów operacyjnych. No chyba że, sam celowo to zrobisz. Wynika to z innej konstrukcji samego systemu, nie można tam podrzucić czegoś niezauważenie. Nie ma też żadnych wirusów, a jeśli wejdziesz na „podejrzaną stronę” nic ci się nie stanie, możesz  nawet dla zabawy specjalnie wchodzić. Przeglądanie stron pornograficznych jest po prostu bezpieczne ;-)… tak jak przeglądanie innych stron.

Jednak system ten nie ma sprawnego marketingu, firmy produkujące sprzęt oraz np gry. Chętnie nie wspierają systemu z tej rodziny, stąd mogą się pojawić problemy z działaniem jakiegoś twojego sprzętu. Z grami jest jeszcze gorzej ponieważ w zasadzie w głównej mierze są produkowane tylko dla określonego systemu np „Windows Xp” i „Windows Vista” albo i nawet tylko dla jednego z nich. Występuje więc problem o podłożu finansowym….. kasa, pieniądze.

Mój wniosek jest taki że jeśli używasz komputera do podstawowych spraw możesz próbować sił z systemem z rodziny linuks po prostu dlatego że jest stabilniejszy i bezpieczniejszy, będziesz musiał się pomęczyć trochę z obsługą ale za to później będziesz się cieszył z tego że masz mniej nerwów i problemów z komputerem „który się zawiesił i nie chce chodzić”.

Najbardziej popularny z rodziny linuksowej, i z największą ilością użytkowników jest system „Ubuntu”. W internecie jest dużo informacji, dużo pomocy. System ten jest dobrze rozwinięty i obsługuje dużą ilość sprzętu potrzebnego do działania. Nie które firmy zaczynają wspierać linuks, poza tym masa ludzi próbuje swoich sił w tym aby sprzęt działał poprawnie, piszą i poprawiają oprogramowanie do sprzętu.

Osobiście używam Ubuntu, na codzień do moich podstawowych spraw, do przeglądania internetu. Jeśli chce coś wydrukować albo zeskanować włączam Windows Xp ponieważ firma która wyprodukowała mój sprzęt nie dała oprogramowania potrzebnego dla linuksa. Po robocie przełączam się na Ubuntu, a w gry nie gram, a jeśli bym grał to na Windows’ie.

Twój wybór, twoja sprawa, twoje problemy i  życie…

Marzec 20, 2009 - Posted by | Inne

3 Komentarze

 1. Ja posiadam na laptopie i vista i ubuntu i nienażekam ani na jeden ani na drugi system. Ubuntu jest dobre ale gry pod nim są z powodu pakietów czasami nie działające. Zaś co do reszty też używam ubuntu. A teraz jeśli by dobrze rozklemowano i dodano emotki GG to tlen linux może zagozić pozycji kadu(komunikator). Więc tak naprawdę ten kto nie robił aktualizacji systemu linux i nie próbował poszukać rozwiązania do swoich problemów w internecie to nie dziwmy się że linux jest do jednego, internet :)

  Komentarz - autor: george.p | Marzec 21, 2009

  • Ja tam w gry w zasadzie nie gram w ogóle. A tlen faktycznie jest na linuksa i nawet ma obsługę gg jednak póki co na razie jest w fazie rozwoju i może przysporzyć trochę problemów, u mnie np zauważyłem że zżera niemiłosiernie pamięć jak z kimś rozmawiam.

   Komentarz - autor: giki | Marzec 21, 2009

   • tlena to czekam na dodanie pełnej obługi GG co do gier to gram w hedgewars sieciowo i wiem że na moje ubuntu nie działa a na win działa :(

    Komentarz - autor: george.p | Marzec 22, 2009


Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: