Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Wywiad z Naomi Klein

Zapis wideo czatu na wp

Poprzednia książka Naomi Klein, No Logo, okazała się bestsellerem. Jej najnowsza książka, Doktryna szoku, opowiada wstrząsającą historię o tym, w jaki sposób wolnorynkowe recepty „made in USA” podbiły świat, bezlitośnie i z żelazną konsekwencją wykorzystując poddane szokom kraje i narody.

W środku wojny domowej i chaosu ogarniającego Irak, amerykańska administracja planuje wprowadzić nowe prawo, które pozwoli koncernom naftowym, takim jak Shell czy BP, uzyskać kontrolę nad irackimi zasobami ropy naftowej. Po zamachach z 11 września administracja Busha natychmiast zleca prowadzenie „wojny z terroryzmem” podwykonawcom – firmom Halliburton i Blackwater. Potężne tsunami dewastuje wybrzeża Azji Południowo-Wschodniej. Kiedy okoliczni mieszkańcy próbują otrząsnąć się z szoku, tamtejsze dziewicze plaże zostają odsprzedane kurortom turystycznym. Huragan Katrina wypędza z domów tysiące mieszkańców Nowego Orleanu. Kiedy ci próbują wrócić do swego dawnego życia, okazuje się, że państwowe szpitale, szkoły i domy opieki socjalnej nie zostaną ponownie otwarte.

Wszystkie te przykłady składają się na zjawisko, które Naomi Klein nazywa „doktryną szoku”. Kiedy w wyniku potężnego, zbiorowego szoku – wojny, ataku terrorystycznego, kataklizmu czy klęski żywiołowej – opinia publiczna nadal pozostaje zdezorientowana, szybko spotyka ją drugi szok, tym razem w postaci niepopularnych reform gospodarczych, często określanych mianem „terapii szokowej”. Jeżeli zaś te dwa szoki nie wystarczą, aby wyeliminować wszelki opór, sięga się po jeszcze jeden szok: w postaci elektrod używanych w celach więziennych lub taserów.

Przełomowe badania historyczna oraz cztery lata wytężonej pracy dziennikarskiej w strefach dotkniętych katastrofami pozwoliły Naomi Klein na zebranie materiału, który w niniejszej książce służy jej do obalenia tezy, jakoby globalny kapitalizm zwyciężył w pełni demokratycznie. „Kapitalizm katastrof”, czyli prowadzona na potrzeby korporacji międzynarodowych totalna przebudowa zdruzgotanego przez kataklizm społeczeństwa, nie powstał pod wpływem 11 września 2001 roku. Naomi Klein szuka jego intelektualnych korzeni w pracach i działalności Miltona Friedmana na wydziale nauk ekonomicznych Uniwersytetu w Chicago jeszcze w latach pięćdziesiątych. Skutki jego teorii odczuwane są aż po dziś dzień. Naomi Klein stara się wykazać związki pomiędzy polityką gospodarczą, kampaniami wojskowymi typu „shock and awe” oraz finansowanymi przez CIA tajnymi eksperymentami z wykorzystaniem elektrowstrząsów oraz deprywacji sensorycznej. Prowadzone w latach pięćdziesiątych eksperymenty posłużyły do napisania podręczników torturowania wykorzystywanych dzisiaj w bazie Guantanamo.

Książka ta pokazuje, w jaki sposób „doktryna szoku” doprowadziła do zdarzeń, które odmieniły oblicze świata: od wojskowego zamach stanu Pinocheta w Chile w 1973 roku, po masakrę na Placu Tiananmen w 1989 roku i upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku. Jednak opowieść Klein radykalnie różni się od tego, co zazwyczaj słyszeliśmy i wiedzieliśmy o tych wydarzeniach. Po raz kolejny Naomi Klein napisała książkę, która zmieni kontekst naszych debat.

Naomi Klein jest dziennikarką, pisarką oraz filmowcem. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana. Poprzednia książka Naomi Klein, No Logo, stała się międzynarodowym bestsellerem i została przetłumaczona na dwadzieścia osiem języków. New York Times nazwał No Logo „Biblią ruchu alterglobalistycznego”. Naomi Klein pisze tłumaczone i przedrukowywane w światowej prasie felietony dla magazynu The Nation oraz dziennika Guardian. Dla magazynu Harper’s pisała reportaże z Iraku. W 2004 roku ukazał się jej film dokumentalny, opowiadający historię okupowanych przez robotników fabryk w Argentynie. Współproducentem tego filmu był reżyser i zarazem mąż Naomi Klein, Avi Lewis. Jako Miliband Fellow Klein wykładała na London School of Economics. Posiada także honorowy tytuł Doctor of Civil Laws, przyznany jej przez University of King’s College, Nova Scotia.

Jej strona internetowa: www.naomiklein.org

Źródło: http://czat.wp.pl/id_czata,3332,naszgosc.html?ticaid=17128&_ticrsn=3

Grudzień 2, 2008 - Posted by | Inne | ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: