Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Film – Korporacja [pl] – (The Corporation)

Film na temat korporacji z polskim lektorem na googlevideo…

O filmie

„Korporacja” jest krytyczną analizą historii, wewnętrznej struktury, kontrowersyjnych mechanizmów i potencjalnych kierunków rozwoju korporacji międzynarodowych. 150 lat temu korporacja była instytucją o małym zasięgu oddziaływania. Dziś międzynarodowa firma potrafi urastać do rangi kościoła, monarchii czy partii komunistycznej z innej epoki. Stała się dominującą instytucją życia publicznego. Czy korporacja oprze się historii? Dokąd zmierza? Film ukazuje wewnętrzne relacje zachodzące w korporacji i ujawnia anty-korporacyjne dramaty poprzez zadziwiające nawet znawców przedmiotu opisy prawdziwych zdarzeń i relacje ich świadków. Jakie są konsekwencje rosnącej potęgi korporacji dla człowieka, środowiska naturalnego i demokracji? Czy nasza planeta ma szansę przetrwać, jeśli dajemy tak wielką władzę instytucji, która jest z założenia amoralna i zorientowana głównie na generowanie zysku dla swoich udziałowców? Czy można znaleźć lekarstwo na tę bezwzględną pogoń za zyskiem?

Film został wyprodukowany w dobie największych batalii antyglobalistycznych i spektakularnych upadków korporacji (np. Enronu). Twórcy podeszli do skomplikowanego tematu w sposób pozwalający widzowi łatwo podążać za wieloma wątkami filmu, często sensacyjnymi, a nawet humorystycznymi. Galeria prezentowanych znawców przedmiotu jest imponująca: prezesi korporacji z sektora paliwowego (Shell), farmaceutycznego (Pfizer), IT (IBM), P.R. (Burson Marstaller), reklamowego (Landor i Initiative Media), naukowcy, historycy, działacze społeczni, krytycy współczesnego kapitalizmu (Noam Chomsky, Peter Drucker, Milton Friedman, Naomi Klein), reżyser Michael Moore, a nawet szpieg gospodarczy i spec od kryptoreklamy. W filmie wykorzystano między innymi serwisy informacyjne, wczesne reklamy telewizyjne, filmy klasy B i korporacyjne filmy propagandowe.

„Korporacja” to jeden z najgłośniejszych dokumentów 2004 roku. Wśród licznych wyróżnień, które zdobył są m.in. Nagroda Specjalna Jury na MFF w Toronto’03, Nagroda Jury IDFA’03 oraz Nagrody Publiczności na MFF w Salonikach’04 i Sundance’04.

Dwójka kanadyjskich twórców Jennifer Abbott i Mark Achbar wzięli bardzo wnikliwie pod lupę (łączny czas projekcji to 145 minut) międzynarodowe korporacje przemysłowe. Zaczęli od definicji z encyklopedii, według której korporacja to stowarzyszenie zrzeszające osoby, które mają wspólne cele i zadania. W rozumieniu paragrafów związek taki uznany jest za „osobę prawną” i tego rodzaju tworów są na świecie tysiące: mogą być studenckie, polityczne, przemysłowe i inne. Z historycznego punktu widzenia korporacje to fenomen związany z intensywnym rozwojem gospodarczym. Jeszcze w połowie XIX wieku funkcjonowały one na marginesie życia publicznego i rekrutowały niewielu członków. Dziś te przemysłowe zrzeszające kilka większych i mniejszych firm potrafią zdominować życie publiczne. Międzynarodowe korporacje sprzedając swoje produkty często uciekają się do manipulacji, najczęściej ludzką podświadomością. Pozycja niektórych z nich jest tak silna, że mogą konkurować na rynku nawet z całymi państwami. Ale w ostatnich latach, głównie dzięki działaniom antyglobalistów, doszło do kilku spektakularnych upadków wielkich korporacji takich, jak na przykład Enron.

Twórcy realizowanego przez sześć lat dokumentu przedstawiają nie tylko historię zjawiska, ale też analizują jego przyczyny i relacje zachodzące wewnątrz korporacji. Zastanawiają się też czy korporacja nie zagraża demokracji, a nawet środowisku naturalnemu na Ziemi. W wielowątkowym filmie zabierają głos znawcy przedmiotu po obu stronach barykady. Są to zarówno prezesi wielkich firm, jak i liderzy ruchu antyglobalistycznego. Przed kamerą pojawiają się m.in. krytycy XX-wiecznego kapitalizmu (Noam Chomsky, Peter Drucker, Milton Friedman, Naomi Klein), prezesi Shella, Pfizera, IBM, specjaliści ze świata reklamy (Landor, Initiative Media), reżyser Michael Moore, a nawet szpiedzy gospodarczy. Ich wypowiedzi ilustrują współczesne i archiwalne reklamy telewizyjne, fragmenty serwisów informacyjnych i filmów propagandowych realizowanych na zamówienie korporacji.

Na podstawie materiałów dystrybutora

Źródło: http://www.stopklatka.pl/film/film.asp?fi=21880&sekcja=1

Do oglądania:

Październik 27, 2008 - Posted by | Inne | , , ,

1 komentarz

  1. Milton Friedman krytykiem kapitalizmu??? HAHAHA

    Komentarz - autor: sas | Luty 12, 2009


Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: