Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Światowy system finansowy + inwigilacja

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa 2008-10-05 10:10Przywódcy Unii chcą stworzyć nowy światowy system finansowy

Przywódcy najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów Unii Europejskiej będą współpracować w celu wsparcia zagrożonych kryzysem instytucji bankowych i finansowych. Wspólną deklarację po paryskim spotkaniu przywódców Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec, poświęconemu światowemu kryzysowi finansowemu, odczytał prezydent Nicolas Sarkozy.

Podsumowując spotkanie francuski prezydent wyjaśnił, że rząd każdego z krajów będzie walczył z trudną sytuacją własnymi metodami, lecz w sposób skoordynowany z innymi państwami europejskimi. Za każdym razem, kiedy któryś z banków otrzyma pomoc państwową, jego szefowie będą ukarani. Konsekwencje złego zarządzania poniosą również jego akcjonariusze.

Ze względu na wyjątkową sytuację, Komisja Europejska będzie musiała tymczasowo w bardziej elastyczny sposób podchodzić do sprawy zadłużenia państw i przedsiębiorstw.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że każde z państw musi samo wziąć na siebie odpowiedzialność za skutki kryzysu, nie obciążając innych krajów i szanując zasady międzynarodowej konkurencyjności. Jako negatywny przykład wskazała Irlandię, gdzie rząd dał bankom nieograniczone gwarancje.

Uczestnicy spotkania wezwali także do jak najszybszego zwołania międzynarodowego szczytu, w celu położenia fundamentów pod nowy światowy system finansowy.

Źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Przywodcy-Unii-chca-stworzyc-nowy-swiatowy-system-finansowy-1841386.html

Tak się zastanawiam czy ostatnie „zabiegi” na giełdzie nie były specjalnie po to aby utworzyć ten cały światowy system finansowy.

Update

jeszcze taki jeden smutny news

Brytyjscy ministrowie rozważają przeznaczenie 12 miliardów funtów na program, który będzie monitorował i przechowywał informacje o zachowaniu ludzi w internecie, prywatną korespondencję mailową oraz nagrywał rozmowy telefoniczne każdego mieszkańca Wielkiej Brytanii – informuje „The Times”.

GCHQ – rządowe centrum inwigilacji, do tej pory otrzymało miliard funtów na sfinansowanie pierwszego etapu projektu.

Setki tajnych sond zostanie zainstalowanych aby monitorować klientów dwóch największych w Wielkiej Brytanii dostawców internetu – BT i Vodafone.

Dominic Grieve z gabinetu cieni stwierdził: „Jakakolwiek sugestia, że rząd wykorzystuje swoją siłę, aby przechwycić zapisy komunikacji, bez publicznej debaty na ten temat brzmi totalnie złowrogo”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podkreśla, że żadna formalna decyzja nie została jeszcze podjęta w tej sprawie, jednak ze źródeł, do których dotarł „The Times” wiadomo, że sprawa jest przez ministrów określana jako „priorytetowa”. Dalsze szczegóły zostaną ujawnione w przyszłym miesiącu.

Funkcjonariusze rządowi twierdzą, że monitoring jest niezbędny w walce z terroryzmem i przestępczością.

link: http://www.emito.net/?q=pl/wiadomolci/wielka_brytania/330822.html

Październik 5, 2008 - Posted by | Kątem oka

Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: