Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Wampiry narcystyczne – rozpoznanie – cz.1

Kontynuuje moją serię z książką „Emocjonalne wampiry”. Post ten będzie pierwszym który zacznie serię „narcyzm”. Prawdopodobnie większość, o ile nie wszyscy ludzie są w jakimś stopniu narcyzami. Można więc powiedzieć że to taka mała cząstka w poszukiwaniu siebie, albo raczej w poznawaniu siebie.

Moje komentarze będą pochyloną czcionką, poza cytowanym fragmentem. Pierwszy fragment z owej książki:

Wielkie Ego – i nic poza tym
Odmiany wampirów narcystycznych

Po drugiej stronie ulicy nagle wyłania się z mgły tajemnicza postać. Zbliża się – w świetle widać obnażone kły. Cofasz się, ale uderzasz palcami o mur. Wampir błyska w ciemnościach niepokojącym uśmiechem. Wtedy, ni stąd, ni z zowąd… dzwoni jego telefon komórkowy. Wampir podnosi palec wskazujący, sięga do kieszeni peleryny, wyjmuje aparat i odchyla klapkę.
– Słucham – mówi do słuchawki. Po chwili kręci głową. – Czy to musi być teraz? – pyta. – Właśnie zamierzałem coś przekąsić. No, dobrze, proszę chwilę poczekać.
Znowu patrzy na ciebie czerwonymi, błyszczącymi oczami, a tobie oddech więźnie w krtani.
– Mam problem – mówi. – Chciałbym cię ukąsić i tak dalej, ale jest ważne spotkanie, na którym muszę się zjawić, dlatego nie za bardzo mam teraz czas. Tu masz dwie dychy. Skocz, proszę do banku krwi i przynieś mi 500 mililitrów.

Wampiry narcystyczne maja zaburzenia natury zarówno psychologicznej, jak i kosmologicznej. Wierzą bowiem, że świat kręci się wokół nich. Inaczej niż wampiry aspołeczne, które są uzależnione od silnych emocji, albo histrioniczne które są złaknione uwagi, wampiry narcystyczne chcą po prostu urzeczywistnić swoje fantazje o tym, że są najmądrzejszymi, najbardziej utalentowanymi i pod każdym względem najlepszymi ludźmi na świecie.

są po prostu naj naj naj naj….

Niektóre wampiry narcystyczne stają się żywymi legendami tylko we własnej wyobraźni, ale zaskakującej liczbie wystarcza sprytu, żeby zmienić niektóre ze swoich ambitnych fantazji w rzeczywistość. Istnieje narcyzm bez wielkości, ale nie ma wielkości bez narcyzmu. Jedna rzecz jest natomiast całkowicie pewna: wampiry te nigdy nie są tak wielkie w oczach innych ludzi jak we własnych.

spryt…

Koncentrowanie się na sobie jest tym, co wampiry narcystyczne robią najlepiej. Cechą, której brak najbardziej rzuca się u nich w oczy, jest troska o potrzeby, myśli i uczucia innych ludzi.

egoizm…

Wampiry takie mają skłonności do narcystycznych zaburzeń osobowości. Nazwa tych zaburzeń pochodzi od imienia Narcyza – mężczyzny, który zakochał się we własnym odbiciu. Osobom patrzącym z zewnątrz wydaje się, że wampiry narcystyczne są zakochane w sobie, ponieważ uważają się za lepsze od innych. W rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane.

Ludzie narcystyczni nie tyle kochają samych siebie, ile są sobą zaabsorbowani. Odczuwają własny stres tak dotkliwie, że nie są w stanie zwracać uwagi na nic innego. Można sobie wyobrazić ich zaburzenia jako lornetkę. Ludzie narcystyczni patrzą na własne potrzeby od strony powiększającej, a na resztę świata od strony, która sprawia, że rzeczy wydają się tak małe, że aż nieistotne. Wampiry narcystyczne nie tyle uważają się za lepsze od innych ludzi, ile prawie w ogóle o innych nie myślą. Chyba że czegoś potrzebują.

Potrzeby narcyzów są olbrzymie. Ryby muszą nieustannie pływać żeby nie tonąć, a osoby narcystyczne muszą stale pokazywać, że są kimś szczególnym, bo inaczej pójdą jak kamienie na samo dno depresji. Może to wyglądać, jakby próbowały demonstrować, swoją wartość innym, ale ich prawdziwą widownią są one same.

silna zdolność do depresji, jeśli nie dostaną tego czego chcą, albo coś nie wychodzi tak jakby chcieli

Ludzie narcystyczni są ekspertami od popisywania się. Wszystko, co robią, jest obliczone na wywarcie odpowiedniego wrażenia. Rzucający się w oczy, konsumpcyjny styl życia jest dla nich tym samym, czym dla innych religia. Ludzie narcystyczni podążają za symbolami bogactwa, statusu i władzy z niemal duchowym zaangażowaniem. Mogą godzinami opowiadać o przedmiotach, które posiadają, wielkich czynach, jakich dokonali albo zamierzają dokonać, i sławnych ludziach, wśród których się obracają. Często bezwstydnie przesadzają i nawet jeśli mają wiele rzeczywistych osiągnięć, mogą się chwalić ponad miarę.

cóż, sama prawda…

Ludzie narcystyczni nigdy nie mają dosyć i dlatego właśnie potrzebują nas albo przynajmniej naszej admiracji. Tak bardzo będą się starali robić na nas wrażenie, że łatwo nam będzie uwierzyć, iż naprawdę jesteśmy dla nich ważni. Może się to okazać fatalnym błędem: to nie nas potrzebują, tylko naszego uwielbienia. Właśnie to z nas wyssą, a resztę po prostu wyrzucą.

Dla wampirów narcystycznych posiadane dobra, osiągnięcie i uznanie innych ludzi nie mają znaczenia same w sobie. Są tylko paliwem. Albo są jak woda, przepuszczana przez skalpel po to, żeby uzyskać z niej tlen. Fachowo określa się to mianem zaplecza narcystycznego. Kiedy osoby narcystyczne nie demonstrują innym swoich wyjątkowych zalet, po prostu toną.

Jak to jest być osobą narcystyczną

Aby wiedzieć, w jaki sposób ludzie narcystyczni doświadczają życia, wyobraźmy sobie, że gramy w tenisa, w golfa albo uprawiamy jakiś inny sport oparty na rywalizacji i jest to najlepszy dzień w naszej karierze. Czujemy się wspaniale, ale granica pomiędzy pewnością siebie i lękiem w naszym umyśle jest tak cienka jak jedna warstwa ligniny. Wszystko zależy od następnego uderzenia, a potem znowu od kolejnego. Dla ludzi narcystycznych gra obejmuje cały świat i nigdy się nie kończy.

Wyobraźmy sobie presję, jaką byśmy czuli, gdyby jedynym celem naszego życia było udowodnienie, że jesteśmy kimś więcej niż zwykłymi ludźmi. Wampiry narcystyczne najbardziej boją się tego, że okażą się zwyczajne. Nie mogą czuć związku z czymkolwiek większym od nich samych, ponieważ w ich świecie nie ma niczego większego.
U podłoża ich szaleńczych prób udowodnienia tego, czego nie da się udowodnić, leży wyłącznie mroczna, niezbadana pusta przestrzeń. Można by uznać je za postaci tragiczne, gdyby nie były tak małostkowe i okropne.

Wampiry narcystyczne są zazwyczaj utalentowane i inteligentne. Są również stworzeniami, które najmniej na świecie liczą się z innymi. Możliwe, że wydaje nam się, iż tak mądrzy ludzie powinni rozumieć znaczenie poświecenia uwagi innym. Śnijmy dalej.

Wampiry narcystyczne są tak oddane własnym marzeniom, że nie ma już miejsca na nic innego. Ironią losu jest to, że czasem realizacja marzeń przez narcyzów przynosi korzyść całej ludzkości. To ludzie narcystyczni wynaleźli sztukę, nauki ścisłe, sport, biznes i wszystko, w czym możemy rywalizować. A także świętość. Nasz życie jest lepsze dzięki temu, że ludzie narcystyczni usiłują dowieść, iż są lepsi od nas.

Narcystyczny dylemat

Wampiry narcystyczne, bardziej niż jakakolwiek inna odmiana wampirów, budzą mieszane uczucia. Kochamy je za osiągnięcia, ale nienawidzimy za zarozumiałość. Ubolewamy nad sposobem, w jaki ignorują nasze potrzeby, ale nieświadomie reagujemy na dziecko wewnątrz nich, które tak bardzo nas potrzebuje.

Ma także ich potrzebujemy. Kto by nas prowadził, gdyby nie było ludzi narcystycznych? Albo kto, jeżeli już mowa, uważałby się za wystarczająco mądrego, żeby wskazać granicę dzielącą zdolności przywódcze od narcyzmu?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że narcyzm w nasilonej postaci jest niebezpieczny. Tylko jak wiele narcyzmu oznacza za dużo?

Albo czym tak właściwie jest narcyzm? Aby w ogóle żyć, musimy mieć odruch stawiania własnych potrzeb na pierwszym miejscu. Narcyzm może być tą siłą, która kryje się za każdym motywem działania. Jednak aby żyć jak ludzkie istoty, musimy równoważyć tę siłę odpowiedzialnością. Człowieczeństwo bowiem to borykanie się z narcystycznym dylematem. Wielki rabin Hillel podsumował to w taki sposób:

Jeżeli ja sam nie będę po swojej stronie, to kto będzie?
Jeżeli żyję tylko dla siebie, to czym jestem?
Jeżeli nie teraz, to kiedy?

Emocjonalne wampiry to ludzie, którzy z jakiejś przyczyny zaprzestali borykania się z narcystyczny problemem. Wampiry aspołeczne ignorują go, ponieważ nie ma w nim nic zabawnego, wampiry histrioniczne udają, że nigdy nie działają we własnym interesie, a wampiry narcystyczne wierzą, że poza tym, co jest dobre dla nich, nic już nie istnieje. Wampiry czują przymus polowania na innych ludzi, żeby znaleźć odpowiedź, którą reszta musi z trudem znajdować w sobie.
Jaka jest ta odpowiedź? Inny wielki rabin ujął to tak:

Postępują z innymi tak, jak byś chciał, żeby oni postępowali z tobą.

Wampiry narcystyczne łamią tę złotą zasadę, nawet się nie zastanawiając. Czy dlatego są złe lub obojętne? Od tego, jak odpowiemy a to pytanie, zależy, jak dużą krzywdę zdołają nam wyrządzić.

Najkrótsza droga do tego, żeby dać się wykorzystać, to traktować narcystyczną obojętność osobiście i niepokoić się tym, to też te wampiry muszą sobie o nas myśleć, że traktują nas w taki sposób. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że wampiry narcystyczne w ogóle o nas nie myślą.

Narcyzm i pewność siebie

Narcyzm to nie to samo co wysokie poczucie własnej wartości. Poczucie własnej wartości to pojęcie, które ma znaczenie przede wszystkim dla ludzi, którzy tego poczucia nie mają. Ludzie narcystyczni nie potrzebują żadnych pojęć, żeby wyjaśnić, dlaczego są wyjątkowi – nie bardziej nić ryby potrzebują jakiegoś pojęcia, żeby wytłumaczyć, czym jest woda.

Można twierdzić, że ich nieustanna potrzeba odnawiania zaplecza narcystycznego, które podtrzymuje ich na duchu, jest dowodem na to, że jedynym celem ich życia jest zrekompensowanie niskiego poczucia własnej wartości. To może nas doprowadzić do błędnego przekonania, że aby zmienić osobę narcystyczną, wystarczy nauczyć ją, jak akceptować siebie, żeby mogła się odprężyć i pozwoliła sobie być zwykłym człowiekiem. Jak zobaczymy w następnym rozdziale, dotyczącym narcystycznych wyobrażeń, próbując osiągnąć ten cel, można zmarnować całe życie.

Lista kontrolna wampirów narcystycznych:
Jak rozpoznać najzdolniejszego, najbardziej utalentowanego i pod każdym względem najlepszego człowieka na świecie

Prawda czy Fałsz: Jeden punkt za każdą odpowiedź „prawda”.

 1. Osoba ta osiągnęła więcej niż większość ludzi w jej wieku. P F
 2. Osoba ta jest mocno przekonana, iż jest lepsza, sprytniejsza albo bardziej utalentowana od innych. P F
 3. Uwielbia współzawodnictwo, ale nie potrafi przegrywać. P F
 4. Fantazjuje o zrobieniu czegoś wielkiego albo o zdobyciu sławy i często oczekuje, że będzie traktowana, jakby te wyobrażenia już zostały zrealizowane. P F
 5. Osoba ta raczej nie interesuje się tym, co myślą albo czują inni ludzie, dopóki czegoś od nich nie potrzebuje. P F
 6. Przechwala się znajomościami. P F
 7. Bardzo ważne jest dla niej mieszkanie w odpowiednim miejscu i zadawanie się z odpowiednimi ludźmi. P F
 8. Wykorzystuje innych, żeby osiągnąć własne cele. P F
 9. Osoba ta zazwyczaj jest jedyna w swoim rodzaju. P F
 10. Osobie tej często się wydaje, że proszenie jej, żeby wypełniła swoje obowiązki wobec rodziny, przyjaciół albo współpracowników, jest nadużywaniem jej uprzejmości. P F
 11. Notorycznie lekceważy zasady albo oczekuje, iż zostaną zmienione dlatego, że jest kimś wyjątkowym. P F
 12. Irytuje się, kiedy inni ludzie nie robią tego, czego od nich wymaga, nawet jeśli mają dobre powody ku temu, żeby nie wypełnić polecenia. P F
 13. Osoba ta rozmawia o sporcie, sztuce i literaturze, mówiąc co sama zrobiłaby na miejscu sportowca czy autora. P F
 14. Uważa, że większość krytyki na jej temat jest wynikiem zazdrości. P F
 15. Traktuje wszystko, co nie jest uwielbieniem, jako odrzucenie. P F
 16. Cierpi na wrodzoną niezdolność zauważania własnych błędów. W tych rzadkich wypadkach, kiedy zauważa swój błąd, może on wywołać u niej poważną depresję, nawet jeżeli jest to drobna pomyłka. P F
 17. Osoba ta często wyjaśnia, dlaczego ludzie, którzy robią coś lepiej niż ona, wcale nie są tacy wspaniali, jacy się wydają. P F
 18. Często narzeka, że jest źle traktowana albo nie zrozumiana. P F
 19. Ludzie albo tę osobę kochają, albo nienawidzą. P F
 20. Chociaż ogólnie osoba ta ma zbyt wysokie mniemanie o sobie, rzeczywiście jest inteligentna i utalentowana. P F

Wyniki: Pięć lub więcej odpowiedzi „prawda” pozwala zaliczyć daną osobę do narcystycznych wampirów emocjonalnych, chociaż niekoniecznie świadczy o narcystycznych zaburzeniach osobowości. Jeżeli osoba ta zebrała więcej niż 10 punktów i nie jest członkiem rodziny królewskiej, to zachowajmy ostrożność, żeby omyłkowo nie wzięła nas za jednego ze sług.

Co oceniają pytania

Specyficzne zachowania, które obejmuje ta lista, mają związek z wieloma leżącymi u ich podłoża cechami osobowości definiującymi narcystycznego wampira emocjonalnego.

Dobrze rozreklamowany talent i inteligencja

Pierwsze, co słyszymy na temat wampirów narcystycznych, to że są one niezwykle inteligentne i utalentowane. Prawdopodobnie usłyszymy to bezpośrednio od samego wampira, ponieważ narcyzów nie cechuje nawet odrobina nieśmiałości, jeśli chodzi o mówienie dobrych rzeczy na swój temat.

Zaskakująco wiele wampirów narcystycznych zna swoje IQ i dzieli się tą informacją z nowo poznanymi ludźmi. Możemy od nich usłyszeć także o sławnych ludziach, których poznały, i w jakiś sposób zrobiły na nich wrażenie.

Podczas seminariów i spotkań wampiry narcystyczne często trzymają ręce w górze, ale nigdy nie zadają pytań. Wygłaszają komentarze, żeby zademonstrować wszystkim, że wiedzą przynajmniej tyle samo, a prawdopodobnie więcej niż prelegent.

Wzorzec olśniewania nas talentem i inteligencją działa jeszcze dłużej po tym, kiedy wampiry zrobią już pierwsze wrażenie. Będą postępować zgodnie z tym schematem do momentu, kiedy przestaniemy wyraźnie okazywać podziw. Potem nas kompletnie zignorują.

Osiągnięcia

Większość wampirów narcystycznych ma pewne osiągnięcia na poparcie swojej drobnej opinii o sobie. Inaczej niż inne odmiany wampirów, którym do szczęścia wystarczy udawanie, wampiry narcystyczne mają sporo chęci do ciężkiej pracy, dzięki której chcą się wsławić.

W życiu zawodowym są zazwyczaj skoncentrowane na określonych celach i nastawione na ich osiąganie. Wiele z nich jest pracoholikami, ale inaczej niż histrionicy (specjaliści od sprawiania przyjemności, którzy mogliby zapracować się niemal na śmierć, żeby tylko zasłużyć na aprobatę i miłość) osoby narcystyczne biorą na siebie tylko te zadania, za które można dostać pieniądze, sławę albo władzę.

Urojona wielkość

Wampiry narcystyczne są całkowicie bezwstydne w swoich fantazjach na temat tego, jakie są wspaniałe i jak bardzo wszyscy je podziwiają albo powinni podziwiać.

Jeżeli będziemy naciskać, przyznają, że uważają się za najlepsze na świecie w jakiejś dziedzinie. W gruncie rzeczy nie trzeba nawet nalegać zbyt mocno.

Uprzywilejowanie

Wampiry narcystyczne wierzą, że są takie wyjątkowe, iż nie dotyczą ich powszechne zasady. Oczekują, że będą przyjmowane z honorami, gdziekolwiek się pojawią, a jeżeli tak nie jest, stają się dość opryskliwe.

One nie czekają, nie utylizują, nie płacą cen detalicznych, nie stoją w kolejkach, nie sprzątają po sobie, nie pozwalają innym wjeżdżać przed siebie na drodze, a formularze ich podatku dochodowego mogą iść w zawody z wielkimi dziełami fikcji. Choroba ani nawet śmierć nie są wytłumaczeniem dla tego, że inni ludzie nie zrywają się natychmiast na równe nogi, żeby zaspokajać ich potrzeby. Nie są ani trochę zawstydzone tym, że wykorzystują innych ludzi oraz system dla osobistych celów. Pysznią się tym, że potrafią wykorzystać prawie każdego.

Rywalizacja

Wampiry narcystyczne uwielbiają rywalizować, ale tylko wtedy, kiedy wygrywają. Zazwyczaj robią wszystko, żeby wygrać, bez względu na to, czy jest to trening, czy potasowanie kart na swoją korzyść.

Wampiry narcystyczne obsesyjnie troszczą się o pozycję i władzę. Będą walczyć na śmierć i życie o narożne biuro nie dlatego, że chcą mieć ładny widok, tylko dlatego że wiedzą, co to oznacza w hierarchii organizacji. One wiedzą, co znaczy każda rzecz w każdej hierarchii. Nic z tego, w co się ubierają, czym jeżdżą, gdzie mieszkają i z kim się pokazują, nie jest przypadkowe, wybrane na podstawie czegoś tak niemądrego jak upodobania. Wszystko, cokolwiek robią wampiry narcystyczne, jest ruchem w wielkiej grze o umocnienie własnej pozycji, która jest dla nich główną siłą napędową w życiu.

Rzucająca się w oczy nuda

Wampiry narcystyczne, jeżeli tematem rozmowy nie jest ich wielkość, zaczynają się nudzić. Jednym z głównych powodów, dla których noszą drogie zegarki, jest to, żeby mogły na nie spoglądać, kiedy coś inny mówi.

Poza nudą wampiry narcystyczne znają tylko dwa inne stany emocjonalne. Czują się, jakby były albo na szczycie świata, albo na wysypisku śmieci. Najłagodniejsza frustracja może sprawić, że balon pęknie, a one spadną, pogrążając się w głębinach.

Brak empatii

Dla wampira narcystycznego inni ludzie są albo potencjalnymi twórcami zaplecza narcystycznego, albo są niewidzialni. Bardziej niż jakakolwiek inna odmiana wampirów są one niezdolne do postrzegania innych ludzi jako posiadających własne potrzeby i pragnienia. Nie trzeba dodawać, że ten brak empatii jest źródłem niewypowiedzianego cierpienia osób, które je kochają.

Gdyby nie ten brak ciepła, można by kochać takie wampiry z wielu powodów. Wielu ludzi marnuje sobie życie, wierząc, że to ich wina, iż wampiry narcystyczne nie odwzajemniają ich miłości. Pracują ciężko i długo, czasami przez całe życie, nie zdając sobie sprawy, że takie wampiry po prostu nie mogą dać czegoś, czego nie mają.

Szczególnie przerażającą cechą, wspólną wampirom narcystycznym i aspołecznym, jest zdolność udawania empatii, kiedy czegoś potrzebują. Wampiry narcystyczne są najlepszymi pochlebcami na tej planecie. Podbudowują nasze ego nawet wtedy, gdy strasznie nas wykorzystują. Nie trzeba dodawać, że ten talent pomaga im doskonale radzić sobie w polityce. Chociaż wampiry aspołeczne i histrioniczne także potrafią być seksy, to jednak najlepszymi uwodzicielami są wampiry narcystyczne.

Niezdolność do przyjmowania krytyki

Wampiry narcystyczne najbardziej boją się tego, że okażą się pospolite. Boże uchowaj, żeby miały popełnić coś tak przyziemnego jak błąd. Nawet najmniejszą krytykę przeżywają jak wbicie osinowego kołka w serce. Jeżeli damy reprymendę wampirowi narcystycznemu, to najmniejszą rzeczą, jaką może on zrobić, jest szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego nasza opinia jest niesłuszna. Sytuacja jest dużo gorsza, jeżeli mamy rację. Wampir narcystyczny zmieni się na naszych oczach w godne litości, bezbronne dziecko, które potrzebuje pocieszenia i pochwał tylko po to, żeby móc wziąć chociaż jeszcze jeden oddech. Nie możemy wtedy wygrać. Nie istnieje ktoś taki jak wampir narcystyczny obiektywnie nastawiony do swoich błędów.

Ambiwalentne uczucia innych

Wampiry narcystyczne zwykle budzą w ludziach silne uczucia. Są one albo kochane za swoje talenty, albo głęboko nienawidzone za egoizm. Albo jedno i drugie. Trudno powiedzieć, co najbardziej szkodzi: egoizm, nienawiść czy miłość.

Wampiry narcystyczne zawsze wiedzą, czego od nas chcą. Nie będą ani trochę powściągliwe, kiedy trzeba będzie o to poprosić albo sobie to wziąć. Żeby skutecznie postępować z tymi zaabsorbowanymi sobą dziećmi nocy, musimy być równie pewni, czego my chcemy od nich. Zawsze zawzięcie się targujmy i zmuszajmy je, żeby zapłaciły, zanim dostaną od nas to, czego chcą. Jeżeli zapamiętamy tą zasadę, to nie musimy wiedzieć o wiele więcej.

Może powinniśmy wiedzieć jeszcze tylko jedno: jeżeli nie chcemy mieć złamanego serca, nigdy nie pozwalajmy wampirom narcystycznym wybierać nami a swoją pierwszą miłością, czyli sobą.

Lipiec 23, 2008 - Posted by | Inne | , , , , , , , , , ,

3 Komentarze

 1. […] czcionką. Część pierwsza serii “Narcystyczne wampiry” pt “rozpoznanie” tutaj. Wampiry, które są żywymi legendami we własnej […]

  Pingback - autor: Narcystyczne wampiry - żywe legendy - cz.2 « Dziwny jest ten świat | Lipiec 26, 2008

 2. wampiry są straszne

  Komentarz - autor: dieta | Październik 27, 2008

 3. ja zylam w takim zwiazku 5 lat.i to on odszedl odemnie ,a nie ja .ja nie mialabym tyle sily zeby odejsc.nie jestesmy z soba juz 1,5 roku a DO DZIS NI9E MOGE WYLECZYC SIE Z KRZYWD KTORE MI ZROBIL..OD ROZSTANIA Z NIM ODIZOLOWALAM SIE OD NIEGO I NI8C NIE DALO.MECZY MNIE DO DZIS,U CIEKAC JAK NAJDALEJ.TO TRUCIZNY

  Komentarz - autor: asia.LUDZIE UCIEKAC O | Marzec 31, 2009


Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: