Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Kim są emocjonalne wampiry?

Polubiłem tą książeczkę, jak dobrze pójdzie opiszę jeszcze narcystycznych wampirów. Dzisiaj jednak podam fragment wyjaśniający, kim jest i kto to jest emocjonalny wampir. Autor dokonał też podziału o czym będzie mowa w owym fragmencie.

Czy oni są wampirami?

Chociaż emocjonalne wampiry działają jak dzieci ciemności, nie ma w ich zachowaniu nic nadprzyrodzonego. Ta metafora to nic więcej jak tylko psychologia kliniczna ubrana w halloweenowy kostium. Wampiry emocjonalne to ludzie, którzy mają cechy charakterystyczne tego, co psychologowie określają mianem zaburzenia osobowości.
Podczas studiów nauczyłem się pewnego prostego rozróżnienia: kiedy ludzie doprowadzają do szału samych siebie, to mamy do czynienia z neurozami i psychozami; kiedy zaś doprowadzają do szału innych, chodzi o zaburzenia osobowości.

Zgodnie z kryteriami diagnostycznymi American Psychiatric Association zaburzenia osobowości to:

Utrzymujący się wzorzec doświadczeń wewnętrznych i zachowań w znacznym stopniu odbiegający od wymagań danej kultury wobec jednostki. Wzorzec przejawia się w dwóch (lub więcej) z następujących obszarów:

 1. Sposoby postrzegania i interpretowania siebie, innych ludzi oraz wydarzeń.
 2. Zakres, intensywność, labilność i adekwatność reakcji emocjonalnych.
 3. Funkcjonowanie w relacjach z ludźmi.
 4. Kontrola emocji.

Kryteria diagnostyczne charakteryzują wzorce myślenia i zachowań w jedenastu różnych typach zaburzeń osobowości. Weźmiemy pod uwagę pięć z nich, co do których istnieje największe prawdopodobieństwo, że sprawiają nam kłopoty w codziennym życiu. Są to zaburzenia: aspołeczne, histrioniczne, narcystyczne, obsesyjno-kompulsywne i paranoiczne.

Każdy z tych typów, chociaż jest patologiczny i wyczerpujący dla otoczenia, ma także cechy, które ludzie uważają za bardzo pociągające. W ciągu trzydziestu lat pracy w charakterze psychologa i doradcy w biznesie przekonałem się wiele razy, że właśnie te typy zaburzeń systematycznie sprawiają najwięcej kłopotów największej liczbie ludzi, w domu, w pracy czy gdziekolwiek indziej

Większości emocjonalnych wampirów omówionych w tej książce nie charakteryzują dość silne zaburzenia, żeby można im było postawić formalną diagnozę. Jednak ich sposoby myślenia i działania mają wiele wspólnego z wzorcami opisanymi w kryteriach diagnostycznych. Będziemy myśleć o tych wzorcach jak o rodzajach trudności, jakie w kontaktach z wampirami występują – od wysatrczająco poważnych, żeby myśleć o pobycie w szpitalu, po wystarczająco łagodne, żeby można było normalnie funkcjonować aż do momentu pojawienia się silnego stresu. W psychologii wszystko jest elementem pewnego kontinuum.

Podstawą charakteryzowania wszystkich wzorców jest to, że wampiry emocjonalne widzą świat inaczej niż pozostali ludzie. Ich postrzeganie jest zniekształcone przez pragnienie realizowania nieprzemyślanych i niemożliwych do osiągnięcia celów. Takie osoby oczekują od wszystkich poświęcenia im całkowitej i wyłącznej uwagi. Oczekują doskonałej miłości, która nigdy nie żąda niczego w zamian. Chcą życia wypełnionego radością i emocjami. Chcą także mieć kogoś, kto zajmowałby się wszystkim, co jest trudne albo nudne. Wampiry wyglądają jak dorośli ludzie, ale w środku nadal są malymi dziećmi.

Podobnie jak filmowe wampiry kulą się na widok krzyża, czosnku albo święconej wody, tak wampiry emocjonalne ogromnie się boją powszechnych „dorosłych” zachowań i stanów, w tym nudy, niepewności, odpowiedzialności oraz konieczności dawania, a nie tylko i wyłącznie brania.

Najprostszy sposób klasyfikowania emocjonalnych wampirów to zaliczanie do typów zaburzeń, do których najlepiej pasują ich myśli i działania. Każdym wampirem rządzi określona, świadcząca o niedojrzałości i niemożliwa do zaspokojenia potrzeba, która jest dla niego najważniejsza świecie. Same wampiry zazwyczaj nie zdają sobie sprawy ze swoich dziecinnych potrzeb, które nimi kierują. Wszystko to razem stanowi kolejny powód, dla którego powinniśmy być jeszcze bardziej rozsądni.

Z książki: A.J. Bernstein „Emocjonalne wampiry”

Lipiec 20, 2008 - Posted by | Człowiek | ,

3 Komentarze

 1. Bardzo interesująca stronka

  Komentarz - autor: okti_kwiatuszek | Sierpień 4, 2008

 2. Gratuluję pomysłu :) pozdrowionka

  Komentarz - autor: okti_kwiatuszek | Sierpień 4, 2008

 3. ta strona jest rewelacyjna.. chociaż z drugiej strony mnie przeraża czuje fascynacje zaburzeniem osobowości mozna nawet powiedzieć ze czuje zazdrość wobec osób z psychopatią, ktore nie są normalne które są… wspaniałe

  Komentarz - autor: jagna | Luty 11, 2009


Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: