Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Dolar idzie w dół, kiedy krach i załamanie globalnej gospodarki?

Na stronie psz.pl napisano taki tekst:

Dolar rekordowo słaby

Nowa cena europejskiej waluty to 1,5 dol. za sztukę. A to za sprawą kolejnych danych, budzących obawy przed recesją w USA, a zarazem oczekiwania na kolejne cięcia stóp procentowych.
Amerykańska waluta osłabiła się wobec 15 z 16 najbardziej aktywnych walut świata. Najmocniej straciła wobec południowoafrykańskiego randa – aż 0,4 procent, a w relacji do dolara nowozelandzkiego osiągnęła najniższy poziom od 23 lat.
Pierwszy sygnał do osłabienia dolara dały statystyki nieruchomości przejmowanych przez banki za niespłacone kredyty, których ilość ponownie wzrosła. W styczniu było o 57 proc. Takich nieruchomości więcej w porównaniu z sytuacją sprzed roku.

Drugą cegiełkę dołożył amerykanski indeks oczekiwań konsumenckich, osiągając w lutym najniższą wartość od 5 lat. – Z tak małą liczbą konsumentów, spodziewających się poprawy w ciągu najbliższych miesięcy, perspektywa gospodarki pogarsza się a ryzyko recesji nadal rośnie – powiedział Lynn Franco, dyrektor instytutu Conference Board, który bada oczekiwania amerykańskich konsumentów.

Dodatkowo kurs amerykańskiej waluty podminowują same władze amerykańskiej rezerwy federalnej, zapowiadając kolejne cięcia stóp, które mają zapobiec recesji. To powoduje, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich papierów wartościowych i wycofują pieniądze ze Stanów, szukając wyższych stóp zwrotu.
Oczywistym skutkiem osłabienia dolara stał się kolejny wzrost cen ropy. Jej cena podskoczyła do 101,43 dol.
Na podstawie: bloomberg.com, bbc.co.uk

Marek Muszyński

***

Mamy więc kolejny znak czy może donos że wcale nie jest najlepiej i nie zapowiada się wcale że „na pewno, jakoś to będzie” wręcz odwrotnie, jakieś załamanie się gospodarki USA która pociągnie resztę świata.

Co nie co ciekawych rzeczy można dowiedzieć się z wikipedi

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_kryzys

 

Luty 27, 2008 - Posted by | Kątem oka | , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: