Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Nowe karty do bankomatów z RFID ?

Moje skromne śledztwo…

Ciekawa sprawa, otóż nagle banki wymieniają karty na nowsze i bezpieczniejsze, to oficjalne informacje.

A jakie są te nie oficjalne, jaka jest prawda. Być może nie ma w tym nic podejrzanego, ale co jeśli jest?

Później przytoczę czym jest rfid, najpierw jednak sprawa z wymianami kart, artykuł:

Multibank, mBank i ING Bank Śląski zaczęły wymianę kart płatniczych.

Wymiana kart na mikroprocesorowe w standardzie EMV ruszyła w mBanku oraz Multibanku, a ING Bank Śląski wydał od grudnia 2007 r. już 100 tys. takich kart. – Na razie są to karty debetowe, ale jeszcze w tym roku w nowej technologii zaczną być wydawane także karty kredytowe – mówi Piotr Utrata z ING Banku Śląskiego.

O standardzie EMV można poczytać tutaj, ogólnie rzecz biorąc chodzi o standaryzacje globalną…

mBank właśnie ruszył z programem pilotażowym, ale za miesiąc wszystkie nowo wydawane i odnawiane karty mBanku będą wyposażone w mikroprocesor. Wymiana kart oznacza dla klientów małą rewolucję. – Chip, czyli mikroprocesor, w odróżnieniu od dotychczas wydawanych kart z paskiem magnetycznym, będzie wymagał od klientów mBanku autoryzacji transakcji przy użyciu kodu PIN. To mała rewolucja, w szczególności dla użytkowników kart kredytowych, którzy przyzwyczaili się do akceptowania płatności przez podpis i często nawet nie definiowali PIN-u – podkreśla Joanna Chlebna, wicedyrektor Biura Sprzedaży mBanku.

Podobny proces rozpoczął się też w Multibanku, w którym wszystkie nowe karty Visa Gold oraz Visa Electron wydawane do rachunków standardowych są wyposażone w mikroprocesor. Dotyczy to również kart wznawianych. Klienci, którzy na własne życzenie chcą wymienić karty przed upływem terminu ważności, muszą zapłacić 10 zł. W pozostałych przypadkach opłaty nie są pobierane. Dotychczas tylko BZ WBK zakończył proces wymiany kart z paskiem magnetycznym na karty z mikroprocesorem.

Upowszechnienie kart z mikroprocesorem oznacza wzrost bezpieczeństwa – kartę z chipem jest bardzo trudno skopiować, praktycznie jest to niemożliwe. Dodatkowo transakcja musi być zatwierdzana PIN-em, a nie podpisem. Według ostatnich danych NBP, na koniec III kwartału 2007 r. w obiegu było 1,8 mln kart z mikroprocesorem, czyli tylko około 7 proc. wszystkich wydanych.

http://wiadomosci.mediarun.pl/news/25354,,group2

Dobrze, a teraz czym jest RFID? wikipedia:

RFID (ang. Radio frequency identification) – system kontroli przepływu towarów w oparciu o zdalny, poprzez fale radiowe, odczyt i zapis danych (np. identyfikatora GUID) z wykorzystaniem specjalnych układów elektronicznych przytwierdzonych do nadzorowanych przedmiotów.

Niekiedy technologia RFID nazywana jest radiowym kodem kreskowym. I tak jak do rozpowszechnienia kodów kreskowych potrzebne były ogólnoświatowe działania unifikacyjne tak też dla technologii RFID potrzebna jest tego rodzaju unifikacja.

RFID przytwierdzony do druku może być jedną z form zabezpieczenia druku przed jego fałszowaniem.


©wikipedia

ps. osobiście spotkałem, było w książce.

(…)

Identyfikatory RFID wzbudzają kontrowersje związane z bezpieczeństwem i prywatnością. Technika zdalnego odczytywania danych identyfikacyjnych może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak łatwość dostępu do poufnych danych zapisanych na kartach RFID czy śledzenie obecności dysponenta takiej karty.


©wikipedia

 

Za pomocą dostępnych technologii np satelity będzie można albo już można nawet wiedzieć gdzie jest dany chip rfid, jeśli ktoś ma go w sobie np pod skórą, zawsze wiadomo gdzie kto przebywa, można go monitorować na bieżąco. Jeśli ludzie nie chcą sobie tego wszczepiać można dać to do „plastikowego pieniądza” bez kasy nikt się nie rusza ; – )

(…)

Ze względu na techniczną realizację RFID (rodzaj kodowania, wielkość pamięci znacznika, szybkość transmisji, rozróżnialność wielu znaczników w zasięgu czytnika itp.) występuje wiele różnych standardów.

O standardach można poczytać sobie na stronie wikipedii jednak jeden zwrócił moją uwagę:

Mifare – standard zawierający możliwość stosowania zarówno prostych znaczników pamięciowych, jak i bardzo skomplikowanych – zawierających procesory obsługujące szyfrowanie; 13,56 MHz, 106 kb/s; zastosowanie: karty bankowe (smart-cards); karty identyfikacyjne; bilety; standard opracowany przez firmę Philips.

karty bankowe?

O mifare dowiadujemy się (wiki):

Mifare – bezdotykowy standard karty opracowany przez firmę Philips (aktualnie NXP Semiconductors) w 1994 (Mifare Standard 1k). W 1997 opublikowano standard Mifare Pro, w którym karta jest wyposażona w mikroprocesor z koprocesorem szyfrującym algorytmem 3DES. W 1999 powstała kolejna edycja: Mifare ProX, nowa karta zabezpieczona poprzez wykorzystanie PKI. W tym samym roku sprzedano 50-milionową bezdotykową kartę z interfejsem Mifare. W 2000 roku opracowano pierwszy na świecie w pełni zgodny z ISO 14443 czytnik IC (rodzina czytników RC500). Sprzedanych zostało 100 milionów kart Dual Interface Mifare. W styczniu 2002 do sprzedaży trafiły karty Mifare 4k. Standard ten obowiązuje do dziś.


©wikipedia


©wikipedia

W nowych kartach pewnie widać tylko chip…

Co do RFID osiągnięto taki „postęp”:

Hitachi zaprezentowało chip RFID mający kształt kwadratu o bokach 0,15 x 0,15 milimetra i grubości 0,0075 mm. Nikłe rozmiary sprawiają, że oglądany gołym okiem układ jest nieodróżnialny od drobinki kurzu!

Zdaniem przedstawicieli Hitachi, osiągnięty poziom miniaturyzacji umożliwi znaczące obniżenie kosztów produkcji elektroniki i zwiększenie liczby układów, które można wyciąć z jednej płytki krzemowej.

Układ może zostać zastosowany w banknotach, dokumentach czy certyfikatach jako dodatkowy – prócz znaków wodnych i innych zabezpieczeń – element potwierdzający ich autentyczność. Może się również przydać do oznaczania i śledzenia przesyłek – Hitachi czeka teraz na większe zamówienia.

Chip nie potrzebuje zasilania. Energia generowana jest przy pomocy zewnętrznej anteny odbierającej fale elektromagnetyczne.

Źródło

A teraz mała niespodzianka, zdjęcie paszportu biometrycznego:


©wikipedia


Zatem czy nowe polskie karty z chipami do bankomatu mają RFID?

Wszystko to budzi podejrzenia, podejrzenia o kontrolę… ludzi i ich prywatności, w imię bezpieczeństwa.

To chyba dobra metoda, taka sama jak wojna w Iraku, w imię bezpieczeństwa amerykanów


©wikipedia

 

Luty 5, 2008 - Posted by | Kątem oka | , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: