Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Pesel2

wikipedia:

PESEL2 to projekt prowadzony przez MSWiA mający uprościć systemy informatyczne oraz procedury administracyjne oraz poprawić wiarygodność informacji.Pierwsze postępowania przetargowe rozpoczęły się w połowie 2006 r. Zakończenie realizacji programu przewidziane jest na maj 2008 r.

Raport dotyczący celowości wprowadzenia w Polsce projektu PESEL2 opublikował niedawno Instytut Sobieskiego.

nczas.com pisze:

Urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za 570 mln zł budują PESEL2, czyli nowy elektroniczny system ewidencji ludności. Będzie jak w “Wielkim Bracie”. Tyle że podglądani i śledzeni zaczną być nie bohaterowie reality show, ale wszyscy Polacy. Wystarczy kliknięcie myszką, by armia urzędników dowiedziała się, kto ile zarabia, jakie płaci podatki, gdzie się leczy i na co choruje, a nawet ile dostał mandatów za złe parkowanie.

W systemie znajdą się też wszystkie informacje o tym, czy ktoś zalega ze składkami ZUS albo czy rozliczył się z urzędem skarbowym. Znajdą się tam też dane o tym, w jakim banku mamy konta czy kiedy mieliśmy ostatnio do czynienia z policją albo czy korzystamy z pomocy opieki społecznej.

Eksperci biją na alarm, bo nikt nie wie, jak mają być zabezpieczone informacje o każdym z nas. – PESEL2 może umożliwić masowy handel poufnymi danymi – ostrzega Krzysztof Komorowski z Instytutu Sobieskiego, jeden z autorów krytycznego raportu o projekcie. – Kto zagwarantuje, że nikt nie wyniesie informacji, jeśli zaoferują mu łapówkę? – pyta ekspert.

Wprowadzenie systemu może oznaczać powtórkę z wydarzeń, które rozegrały się tydzień temu w Wielkiej Brytanii, gdzie z instytucji rządowej wyciekły dane 25 mln osób korzystających z zasiłku na dziecko. Zagubiono nazwiska, adresy, numery polis ubezpieczeniowych i kont. Banki obawiały się, że zaczną ginąć zdeponowane u nich pieniądze i apelowały do klientów, by sprawdzali oszczędności na bieżąco, np. logując się do konta przez internet. W administracji państwowej posypały się dymisje.

– Takie dane to kopalnia wiedzy dla oszustów – stwierdził w jednym z wywiadów Frank Abagnale, ekspert amerykańskiego FBI, które pomaga Brytyjczykom w śledztwie. Kradzież danych prawdopodobnie na zawsze pogrzebała rządowe plany wprowadzenia na Wyspach Brytyjskich dowodu osobistego. – Nikt już nie powierzy państwu informacji – uznali angielscy komentatorzy.

Brytyjski przykład nie powstrzyma jednak wprowadzenia PESEL2 w Polsce. Klamka zapadła. Trwają już przetargi na sprzęt komputerowy. Jeśli terminy zostaną dotrzymane, system zacznie działać w połowie przyszłego roku. W założeniach baza danych PESEL2 miała Polakom ułatwić życie, uwalniając ich np. od konieczności załatwiania spraw urzędowych w miejscu zameldowania.

Szykuje się masowa kontrola, nas polaków…
Może przyda się paszport…

Listopad 29, 2007 - Posted by | Kątem oka | , , , ,

1 komentarz

  1. Paszport też nie pomoże, chyba, że wyjedziesz w lasy tropikalne i zamieszkasz z małpami, ale chyba i tam cię dopadną.

    Tak sobie myślę… czy mamy w ogóle jakieś pieniądze, jakieś oszczędności, samochody, domy?? Bank z każdego z nas może zrobić sobie niewolnika. Przykładowo taka oto historia… Bank chcę pozbawić cię pieniędzy na koncie. Więc sobie wchodzą do systemu, robią to co im się podoba. Zostajesz bez grosza. Pozbawili cię pieniędzy wciskając wszystkim bajke że jacyś terroryści zhackowali ich system i cię okradli. dostałeś przeprosiny i wszczęto postępowanie, które i tak nigdy nie rozwiąże tej sprawy – z wiadomych przyczyn.

    Komentarz - autor: dc | Listopad 30, 2007


Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: