Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Coca-Cola

Ciekawe rzeczy piszą:

Każdy wie ze na kaca nie ma nic lepszego niz łyk chlodnej coli.
Ale dlaczego tak bardzo lubimy ten napój poza niedzielnym porankiem?
Kiedyś dodawali do niej kokainy, stąd zresztą pierwszy człon nazwy który w tej chwili jest jedyną pamiątka po tamtych czasach.

Nie robią już tego, nie tylko dlatego że jest to nielegalne, poprostu kokaina nie była już więcej potrzebna.

0 minut – Właśnie wypiłeś/aś puszke Coli.

Po 10 minutach: 10 łyżek cukru zaczyna krążyc w twoim krwiobiegu. Nie wymiotujesz zaraz po wypicu, bo kwas fosforowy neutralizuje poczucie słodkości.

20 minut: Zawartośc curku we krwi osiąga swoją szczytową wartośc powodując uwolnienie insuliny. Twoja wątroba reaguje na to przemieniając cukry w tłuszcze (mnóstwo tłuszczu)

40 minut: organizm waśnie wchłonął kofeine. Twoje źrenice rozszerzają się, a cisnienie wzrasta. W odpowiedzi wątroba wrzuca troche cukrów do krwiobiegu. Właśnie zablokowano receptory adenozyny w twoim mózgu, przestałeś/aś odczuwac sennośc.

60 minut: Kwas fosforowy wiąże z wapniem magnezem i cynkiem w twoim jelicie powodując przyśpieszenie metabolizmu. To, wspomagane dużymi dawkami cukrów , zwieksza wydalanie wapnia. Kofeina zaczyna działac moczopędne. Wspomagajac wydalenie magnezu cynku i wapnia które miały pomóc budowac twoje kości. Z moczem ewakuują sie także sód elektrolit i woda.
Pozytywne efekty zaczynają zanikac wyzwalając głód cukrowy. Nagle stajesz sie ospały/a i łatwo się irytujesz. Pozbyłeś/aś się też większosci wody, składników odżywczych oraz mikroelementów które mogły byc wykorzystane w budowie organizmu, a w między czasie zostały wydalone.

60+ Kofeina przestaje działac, następuje klasyczne zejście, a ty sięgasz po następną puszke coli.


Źródło

a tu mała ciekawostka z innym napojem ;]

http://www.ebaumsworld.com/video/watch/40627/

Październik 9, 2007 - Posted by | Inne

Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: