Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Bóg jedność wszechświat świat człowiek

„… Jeśli pragniemy odpowiedzieć na pytanie, czym jest świat czy światy, w których żyjemy, to musimy najpierw zapytać samych siebie, co moglibyśmy nazwać “światem” – w najbardziej intymnej i bezpośredniej relacji do nas samych.

Możemy odpowiedzieć, że często “światem” nazywamy świat ludzi, ludzkość, pośród której żyjemy i której część stanowimy. Ale sama ludzkość jest integralną częścią organicznego życia na Ziemi; zatem właściwe byłoby powiedzenie, że najbliższym nam światem jest życie organiczne na Ziemi, świat roślin, zwierząt i ludzi.

Ale życie organiczne także znajduje się w świecie. Co zatem jest “światem” dla życia organicznego?

Możemy na to odpowiedzieć, że dla życia organicznego “światem” jest nasza planeta Ziemia.

Ale Ziemia także znajduje się w świecie. Co zatem jest “światem” dla Ziemi?

Dla Ziemi “światem” jest świat planetarny układu słonecznego, którego część ona stanowi.

Co jest “światem” dla wszystkich planet? Słońce czy też sfera oddziaływania słonecznego, lub system słoneczny, którego część stanowią planety.

Dla Słońca z kolei “świat” jest światem gwiazd lub Drogi Mlecznej, nagromadzeniem dużej liczby systemów słonecznych.

Idąc dalej, z astronomicznego punktu widzenia, możliwe jest założenie, że istnieje wielość światów, które znajdują się w olbrzymich od siebie odległościach, w przestrzeni “wszystkich światów”. Te wszystkie światy, wzięte razem, będą “światem” dla Drogi Mlecznej.

Dalej, przechodząc do wniosków filozoficznych, możemy powiedzieć, że “wszystkie światy” muszą tworzyć jakąś niezrozumiałą i nieznaną nam Całość czy Jedno (tak jak jabłko jest jedno). Ta Całość, czy Jedno, albo też Wszystko, które można by nazwać “Absolutem” lub “Niezależnym” – ponieważ wszystko w sobie zawierając, od niczego nie jest uzależnione – to “świat” dla “wszystkich światów”. Logicznie, myślenie o takim stanie rzeczy, w którym wszystko stanowi jedną Całość, jest całkiem możliwe. Taka całość z pewnością będzie Absolutem, co oznacza bycie Niezależnym, ponieważ – będąc Wszystkim – jest on nieskończony i niepodzielny.

Absolut, to znaczy stan rzeczy, w którym Wszystko stanowi jedną Całość, jest jakby pierwotnym stanem, z którego poprzez podziały i zróżnicowania powstaje rozmaitość obserwowanych przez nas zjawisk.”

Cytat z książki „Fragmenty Nieznanego Nauczania”, rozdział czwarty.


Wszystko co istnieje jest jednym, jest bogiem, jest wszechświatem, wszystko pochodzi z jednego źródła.Tak, tak te najgorsze i najobrzydliwsze rzeczy też ;]

edit: przypomniały mi się pewne cytaty:

„…Całe Stworzenie jest „szkołą”.

Wszystko to lekcje.

Wiedza, poznanie, nas chronią, zaś ignorancja naraża.

Zobaczyć jak wiele można dostąpić – to uciecha dla duszy.”

***

„Życie jest religią. Doświadczenia życiowe odzwierciedlają sposób, w jaki wchodzi się w interakcję z Bogiem. Ci, którzy są uśpieni, to ci, którzy prezentują małą wiarę w swych interakcjach z kreacją. Niektórzy myślą, że świat istnieje, by mogli go przezwyciężyć, zignorować lub wyłączyć. Dla tych jednostek światy przestaną istnieć. Staną się oni dokładnie tym, co sami wnoszą w życie. Staną się jedynie snem w ‚przeszłości’. Ludzie, którzy zwracają dokładnie uwagę na rzeczywistość obiektywną , na prawo i lewo, staną się rzeczywistością ‚Przyszłości’.”

Ze strony: http://www.quantumfuture.net/pl/

Wrzesień 22, 2007 - Posted by | Pojęcia

1 komentarz

  1. no nawet

    Komentarz - autor: Anonim | Październik 25, 2008


Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: