Dziwny jest ten świat

… to mało powiedziane ! ;-)

Wikipedia pod nadzorem

A jakże, a pewien haker ujawnił co nie co, artykuł z interii:

W Wikipedii – encyklopedii tworzonej przez internautów – można znaleźć informację o oprogramowaniu, które umożliwia sprawdzenie, jakie urzędy i firmy wprowadzały poprawki do haseł w Wikipedii.

Autor bezpłatnego oprogramowania, 24-letni Virgil Griffith jest studentem na CalTech (California Institute of Technology) w USA (jako haker jest także znany jako Romanpoet).

W miniony wtorek czasopismo „Wired” napisało o WikiScannerze – oprogramowaniu stworzonym przez Griffitha. Notatka w Wikipedii komentuje, że „artykuł ten wskazuje na możliwość aktywnego monitorowania i wpływania na Wikipedię przez instytucje rządowe oraz prywatne firmy”.

W sieci można znaleźć opisy interwencji w artykułach w Wikipedii, przeprowadzonych zarówno przez FBI i CIA czy firmy takie jak ChevronTexaco, Exxon Valdez, Herbalife, Wal-Mart, Diebold, kościoły i organizacje. Są to np. informacje o usuniętych zdjęciach bazy w Guantanamo, niepochlebnych uwagach czy niskich płacach.

WikiScanner identyfikuje autorów artykułów i uzupełnień w internetowej encyklopedii dokonanych w ciągu minionych 5 lat na podstawie adresów IP (adresów komputerów w sieci).

Agencja AP i dziennik „Le Monde”, pisząc w czwartek o nowym oprogramowaniu podkreśliły, że Griffith zainteresował się problemem, gdy dowiedział się, że deputowani do amerykańskiego kongresu lub ich współpracownicy sami redagowali noty biograficzne w Wikipedii.

„Łącząc publicznie dostępną informację o tym, do kogo należą poszczególne adresy IP, skaner wskazuje na zmiany w Wikipedii dokonane z komputerów wielu organizacji, w tym” – Associated Press” – podała AP.

Agencja zacytowała też swoją rozmowę z założycielem Wikipedii – Jimmy Wales poparł inicjatywę Griffitha.

Sam Griffith wyjaśnił w internecie, że stworzył WikiScanner, by m.in. narobić kłopotów firmom i organizacjom, których nie lubi i by poprawić swoją pozycję w wyszukiwarce Google. Dodaje też, że jego motywy są w całości niekomercyjne i nie oczekuje żadnych pieniędzy.

FBI i CIA, kościoły (!) czyli wszystko czego dusza zapragnie ; ) Fakt pozostaje, trzeba uważać na wikipedie.

Sierpień 16, 2007 - Posted by | Kątem oka

Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerów lubi to: